O mýdlárně

V roce 2012 jsme založili spolek Koukol v obilí,  který se věnuje propagaci a popularizaci rukodělných prací vycházejících z každodenních zvyků, tradic a řemesel souvisejících s každodenním životem na venkově přelomu 19. století. Jednou z činností je i zpracování původních surovin běžně v té době pěstovaných. Hlavní surovinou se pro nás stal len setý. Při jeho zpracování (len se láme, češe, spřádá na kolovratu atd.) se získávají i další vedlejší produkty, např. olej a ten jsme využili při výrobě domácích mýdel. Zájem o mýdla při předvádění řemesel (hlavně spřádání lnu na kolovratu) na různých trzích a akcích nás dovedl až k založení mýdlárny.

 

Proč Koukol?

Název Koukol v obilí jsme vybrali z důvodu, že koukol polní je v současné době kriticky ohrožený druh a je v ČR téměř vyhynulý.  Podobně jako některé domácí práce a činnosti našich předků, které jsou pro naše děti téměř zapomenuty. (spřádání lnu na kolovratu, draní peří, výroba svíček máčenek)

 

 

Mýdlárna

Nabízí místní produkt – přírodní mýdlo Koukol vyrobené ručně metodou za studena ve Farní mýdlárně Volfartice.

Základní složkou mýdla jsou kvalitní rostlinné oleje a byliny, získávané samosběrem v místní lokalitě a esenciální oleje. Využíváme přednostně místní zdroje. V oblasti jsou dostupné všechny přírodní byliny používané v mýdlech.

 

Mýdlo je vyráběné metodou za studena, tedy reakcí olejové a vodní fáze při teplotě kolem 30°C. Je to postup, který je šetrný k výživným látkám, minerálům a vitamínům obsaženým v rostlinných olejích. Výroba za studena mýdlům zajišťuje maximální uchování všech výživných složek, tento technologický postup zajišťuje i zcela minimální odběr energie. Mýdla nenarušují přirozený ochranný film pokožky a nevysušují (pH 8). Pleť je po umytí přírodním mýdlem hebká, vláčná a pružná.

Mýdlo neobsahuje žádná chemická barviva, umělé vůně a především parabeny a konzervanty, aby mýdlo dlouho vydrželo. Jako konzervant je používán přírodní produkt - extrakt z grapefruitových jader. Jedná se o výrobu na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů. Díky použitým olejům, bylinkám či dalším přidaným přírodním látkám jsou mýdla hojivá či přímo léčivá...

Pro podporu léčebných vlastností jsou do mýdel přidávány přírodní éterické oleje (koncentrované výtažky z bylin a květů), které vznikají většinou parovodní destilací částí rostlin. Spolupracujeme s odbornou aromaterapeutkou Ing. Šárkou Patrnou (členkou AČA), která dbá na to, aby naše mýdla obsahovala jen vysoce kvalitní éterické oleje a pokud možno od českých dodavatelů. Pečuje o to, aby do každého mýdla byl zvolej ten nejvhodnější éterický olej a ve správném dávkování (ředění).

Cílem je navrátit péči o tělo do rukou přírody a tím pomoci harmonizovat člověka jako celek. Mýdla obohacená o éterické oleje působí i aromaterapeuticky. Éterické oleje (někdy označované jako esenciální oleje) patří mezi látky aromatické. Aromatické látky působí na čichové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně. Vedle čistých přírodních éterických olejů se vyrábějí rovněž oleje syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena éterických olejů přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná. Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Ty se získávají většinou z monokulturně pěstovaných rostlin, méně z rostlin divoce rostoucích. Při nákupu éterických olejů pro aromaterapii je třeba, aby oleje byly co nejkvalitnější, a tak jsme měli jistotu v jejich zdokumentovaných účincích. Dáváme si na tom záležet.

Výrobky jsou bez obalu, pouze s papírovým páskem obsahující název, výrobce, složení a účinky mýdel. Mají praktický provázek ze lnu k zavěšení mýdla, jelikož pak lépe schnou a udrží si tím delší životnost. Používáme k balení a přepravě sáčky a tašky z recyklovaného papíru.

Při výrobě metodou za studena se oleje zahřívají na teploty kolem 30°C, takže máme minimální spotřebu elektrické energie. Tato metoda je šetrnější než metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek a vitamínů přirozeně obsažených v olejích. Metoda za studena je metoda, která se nejčastěji používá v ručních manufakturách. Principem této metody je využití tepla vznikajícího přirozenou chemickou reakcí. Jako vedlejší produkt této reakce vznikne alkohol (glycerol), tzn. při této reakci vzniká z každé molekuly tuku jedna molekula glycerínu a tři molekuly mýdla. U běžně vyráběných mýdel je obsah glycerínu velmi malý, ručně vyráběná mýdla většinou obsahují glycerínu 10krát více. Do průmyslově vyráběných mýdel se tedy glycerín (zvlhčovadlo) často musí dodatečně přidávat. Tato metoda je šetrnější než metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek a vitamínů přirozeně obsažených v olejích.

Snažíme se používat i rostlinné oleje z plodin pěstovaných původně na našem území, a proto několik našich mýdel vyrábíme ze lněného oleje a slunečnicového oleje. Kvalitní přírodní mýdlo obsahuje vyvážený poměr různých rostlinných olejů. Některé oleje jsou lisované za studena, uchovávají si tak v sobě více cenných látek.

V našich mýdlech nejsou umělá aromata a barviva, chemické tenzidy (změkčovadla), parabeny, syntetické konzervační látky, stabilizátory aj.

Výroba je beze zbytků, všechny suroviny jsou spotřebovány, byliny z výluhu kompostujeme.

Zásadami výroby všech produktů je rukodělná práce s uplatněním koloběhu přírody a v neposlední řadě spojování nových zkušeností výroby s tradičními historickými zkušenostmi.