O mýdlárně

V roce 2012 jsme založili spolek Koukol v obilí,  ktrerý se věnuje propagaci a popularizaci rukodělných prací vycházejících z každodenních zvyků, tradic a řemesel souvisejících s každodenním životem na venkově přelomu 19. století. Jednou z činností je i zpracování původních surovin běžně v té době pěstovaných. Hlavní surovinou se pro nás stal len setý. Při jeho zpracování (len se láme, češe, spřádá na kolovratu atd.) se získávají i další vedlejší produkty, např. olej a ten jsme využili při výrobě domácích mýdel. Zájem o mýdla při předvádění řemesel (hlavně spřádání lnu na kolovratu) na různých trzích a akcích nás dovedl až k založení mýdlárny.

Mýdlárna

Nabídne místní produkt – přírodní mýdlo Koukol vyrobené ručně metodou za studena ve Farní mýdlárně Volfartice.

Základní složkou mýdla jsou kvalitní rostlinné oleje a byliny, získávané samosběrem v místní lokalitě a esenciální oleje. Využíváme přednostně místní zdroje. V oblasti jsou dostupné všechny přírodní byliny používané v mýdlech.

Mýdlo je vyráběné metodou za studena, tedy reakcí olejové a vodní fáze při teplotě kolem 30°C. Je to postup, který je šetrný k výživným látkám, minerálům a vitamínům obsaženým v rostlinných olejích. Výroba za studena mýdlům zajišťuje maximální uchování všech výživných složek, tento technologický postup zajišťuje i zcela minimální odběr energie. Mýdla nenarušují přirozený ochranný film pokožky a nevysušují (pH 8). Pleť je po umytí přírodním mýdlem hebká, vláčná a pružná.

Mýdlo neobsahuje žádná chemická barviva, umělé vůně a především parabeny a konzervanty, aby mýdlo dlouho vydrželo. Jako konzervant je používán přírodní produkt - extrakt z grapefruitových jader. Jedná se o výrobu na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů. Díky použitým olejům, bylinkám či dalším přidaným přírodním látkám jsou mýdla hojivá či přímo léčivá...Pro podpoření léčebných vlastností jsou do mýdel přidávány přírodní esenciální oleje – koncentrované výtažky z bylin a květů. Spolupracuje s odbornou aromaterapeutkou Šárkou Patrnou a firmou Eoné. Eoné je malá rodinná firma, zabývající se ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Cílem je navrátit péči o tělo do rukou přírody a tím pomoci harmonizovat člověka jako celek. Mýdla obohacená o esenciální oleje působí i aromaterapeuticky. Éterické oleje (někdy označované jako esenciální oleje) patří mezi látky aromatické. Aromatické látky působí na čichové nebo chuťové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně nebo chuti. Vedle čistých přírodních éterických olejů se vyrábějí rovněž oleje syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena éterických olejů přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná. Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Ty se získávají většinou z monokulturně pěstovaných rostlin, méně z rostlin divoce rostoucích. Při nákupu éterických olejů pro aromaterapii je třeba, aby oleje byly co nejkvalitnější, a tak jsme měli jistotu v jejich zdokumentovaných účincích. Proto spolupracujeme s firmou Eoné, která nabízí kvalitní přírodní esenciální oleje a sídlí kousek od nás v Krásné Lípě.

Výrobky jsou bez obalu, pouze s papírovým páskem obsahující název, výrobce, složení a účinky mýdel. Mají praktický provázek ze lnu k zavěšení mýdla, jelikož pak lépe schnou a udrží si tím delší životnost. Používáme k balení a přepravě sáčky a tašky z recyklovaného papíru.

Při výrobě metodou za studena se oleje zahřívají na teploty kolem 30°C, takže máme minimální spotřebu elektrické energie. Tato metoda je šetrnější než metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek a vitamínů přirozeně obsažených v olejích. Metoda za studena je metoda, která se nejčastěji používá v ručních manufakturách. Principem této metody je využití tepla vznikajícího přirozenou chemickou reakcí. Jako vedlejší produkt této reakce vznikne alkohol (glycerol), tzn. při této reakci vzniká z každé molekuly tuku jedna molekula glycerínu a tři molekuly mýdla. U běžně vyráběných mýdel je obsah glycerínu velmi malý, ručně vyráběná mýdla většinou obsahují glycerínu 10krát více. Do průmyslově vyráběných mýdel se tedy glycerín (zvlhčovadlo) často musí dodatečně přidávat. Tato metoda je šetrnější než metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek a vitamínů přirozeně obsažených v olejích.

Snažíme se používat i rostlinné oleje z plodin pěstovaných původně na našem území, a proto několik našich mýdel vyrábíme ze lněného oleje, slunečnicového a ze světlicového oleje. Kvalitní přírodní mýdlo obsahuje vyvážený poměr různých rostlinných olejů. Některé oleje jsou lisované za studena, uchovávají si tak v sobě více cenných látek.

V našich mýdlech nejsou umělá aromata a barviva, chemické tenzidy (změčkovadla), parabeny, syntetické konzervační látky, stabilizátory aj.

Výroba je beze zbytků, všechny suroviny jsou spotřebovány, byliny z výluhu kompostujeme.

Zásadami výroby všech produktů je rukodělná práce s uplatněním principů biorytmů přírody a v neposlední řadě spojování nových zkušeností výroby s tradičními historickými zkušenostmi.

 

Záznamy nebyly nalezeny...